Alternatif enerji taş kömürü

Fukuşima’daki nükleer facia ertesinde Almanya’da fosil enerji türlerinden biri olan taş kömürünün geleceği tartışmaya açıldı. Taş kömürü alternatif bir enerji kaynağı olarak gelecek vaat ediyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Fukuşima’daki nükleer faciadan sonra alternatif enerji arayışı yeniden gündeme geldi. Aslında klasik fosil enerji türlerinden biri olan taş kömürünün geleceği özellikle Almanya’da hararetle tartışılıyor. Tıpkı nükleer enerji gibi taş kömürü de bir ‘geçiş ya da köprü teknolojisi’ olarak algılanıyor.

Termik santrallerde, nükleer santrallerdeki gibi radyasyon riski bulunmuyor. Ayrıca teknolojideki ilerleme sayesinde, yeni elektrik santrallerinden çıkan karbondiyoksit miktarının da oldukça azaltılması mümkün. Almanya dev taşkömürü rezervine sahip. Almanya’daki sübvansiyonlu taş kömürü ocaklarının işletim süresi 2018 yılında sona eriyor. Özel şirketlerin ise ocakları işletmeye devam edebileceğine dikkat çekiliyor.

Nükleer enerjiyi bir an önce terketme eğiliminde olan Almanya’da, yerli taşkömüründen yararlanma tartışması yeniden gündemde. Zira, şimdiye kadar nükleer enerjiden sağlanan yüzde 23 oranındaki enerji ihtiyacının yenilenebilir enerjiler tarafından kısa sürede karşılanması mümkün değil. Alman Taşkömürü Ocakları Çatı Örgütü’nün Yöneticisi Franz-Josef Wodopia’ya göre durum ortada: ‘Kanımca kömürden vazgeçmek mümkün değil. Şimdiye kadar nükleer enerjinin (alternatif enerjilere tamamen geçinceye kadar) köprü işlevi görmesi isteniyordu. Ama kısa vadede konvansiyonel enerji üretiminden vazgeçmek olası görünmüyor. Hem enerji üretimi bakamından, hem de enerji şebekesinin istikrarını sağlamak açısından.

Almanya’daki sübvansiyonlu taş kömürü ocaklarının işletim süresi 2018 yılında sona eriyor.

Kaynak :NTV HABER

Haberin Devamı:http://www.ntvmsnbc.com/id/25211710/

Stockings porn