Kalsiyumda hassas dengeye dikkat!

Vücutta kalsiyum miktarı azalırsa, kalbin atımları düzensizleşir, tansiyon düşer, kalbin kasılması zayıflar. Artarsa, tansiyon yükselir, kalbin içinde, kapaklarda, damarlarda, kireçlenme diye bilinen kalsiyum birikmeleri gözükür

Doktorlar bir yandan kemik erimesini önlemek için yeteri kadar kalsiyum almamızı söylüyorlar, diğer yandan damar duvarlarında kalsiyum birikintisi varsa kalp krizi riskimizin yüksek olduğunu. Gün geçmiyor ki, içinde kalsiyum sözcüğü geçen bir haber çıkmasın gazetelerde.

Kalsiyum elemanı periyodik cetvelde 20 numaralı, sembolü ‘Ca’ olan bir madde. Adı, Latince kireç anlamına gelen ‘Calx’ sözcüğünden geliyor. Toprakta ve deniz suyunda bolca bulunan bu metalin tüm canlılar için hayati önemi var. Kalsiyum insan vücudunda her hücre için olmazsa olmaz bir madde. Normal bir yetişkinin vücudunda 1 kilogramdan fazla kalsiyum bulunur. Bunun yüzde 99’undan fazlası kemiklerdedir. Geri kalanınının çoğu ya hücrelerin içinde ya da hücrelerin arasındadır. Kanımızdaki kalsiyumun hepsini toplanıp tartılsa, 1 gram bile olmadığı görülür. Lakin kemikler, hücreler ve kandaki kalsiyum çok hassas bir denge içinde tutulur. Bu nedenle kandaki kalsiyum miktarı vücudun kalsiyum depoları hakkında oldukça iyi fikir verir.

Kalsiyum olmazsa bir hücrenin diğeriyle ilişki kurması mümkün olmaz, sinirler taşıdıkları emirleri yerlerine ulaştıramazlar, kalp kasları kasılamaz, diğer kaslarımız haraket edemez. En büyük zararı kemikler ve dişler görür. Kan pıhtılaşmasının da en önemli ögelerindedir bu madde. Kısacası kalsiyumsuz hayat düşünülemez.

Kalsiyum az olunca çocukların kemikleri zayıf kalır eğilir. Diş çürümelerinden depresyona kadar bir çok dert çıkar ortaya. Fazla olduğu zaman ise böbrek taşı, damarlarda, kaslarda kireçlenmeler oluşur.

Kalbimiz kalsiyumsuz yapamaz

Kalp kasının kasılıp içinde birikmiş olan kanı atabilmesi icin elektrik akımıyla uyarılması gerekir. Bu uyarı kalbin aküsü diyebileceğimiz bir grup özel hücreden çıkar. Uyarının oluşabilmesi için her seferinde hücrelerin içine kalsiyum iyonları girer. Uyarının oluşması yetmez, kıvılcımın kalp kasının her yanına hızla yayılması gerekir. Elektrik akımının bir hücreden diğerine geçip ilerleyebilmesi için kalsiyum gereklidir. Uyarılan kalp kası hücresinin içinde bir kasılıp, bir esneyen lastiğe benzeri maddeler vardır. Bunları da çalıştıran kalsiyumdur.

Vücutta kalsiyum miktarı ciddi olarak azalırsa, kalbin atımları düzensizleşir, tansiyon düşer, kalbin kasılması zayıflar. Kalsiyum düzeyi artarsa, tansiyon yükselir, kalbin içinde, kapaklarda, damarlarda, kireçlenme diye bilinen kalsiyum birikmeleri gözükür. Kısacası kalp sağlığı için kalsiyumun hassas dengesinin korunması gerekir.

Kaynak :Milliyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://gundem.milliyet.com.tr/kalsiyumda-hassas-dengeye-dikkat-/gundem/gundemyazardetay/09.05.2011/1387689/default.htm

Stockings porn