Görevimiz sütteki radyasyon

Çocukken sütü o kadar da sevmezdim. Annem içine çikolota ve şeker koyardı ama durum benim için değişmezdi. Sütü hala sevmem. Artık Greenpeace kampanyacısıyım ve Ukrayna’da bir köy ziyaretindeyiz. Görevimiz sütteki radyasyon oranını ölçmek. Çernobil’den arabayla 4 saatlik uzaklıktayız ve burada radyoaktif kirlenmeyi görebilmek mümkün; özellikle de günlük hayatımızın vazgeçilmezi sütte Kirliliğin farkındaydık aslında. Çernobil felaketinden kısa bir süre sonra, bölgeye araştırma için gittiğimizde, kirlilik bulamayacağımızı umud etmiştik. Böyle birşeyle karşı karşıya kaldığında, çiftçinin geçim kaynağı sütün, radyasyonlu olduğunu ve çocuklarını zehirlediğini söylemek istemiyorsun tabii ki.

Kiev’de bir araştırma hastanesi: 25 yıl sonra bile Çernobil mağduru çocuklar solunum yollarıyla ilgili ciddi sorunlar yaşıyorlar. Bazılarının tedavileri için uzun süre hastanede kalmaları gerekiyor. Radyoaktivitenin vücutta uzun vadeli depolanması sonucunda bir çok çocukta seyrek de olsa başağrıları, bilinç kaybı, doğum bozuklukları görülüyor. Ve bütün bunları geçim kaynakları süt olan insanlara nasıl söyleyebiliriz ki! Sütteki radyasyon oranının Ukrayna’da çocuklar için kabul edilen sınırın 5 ile 16 kat, Kiev’de ise 30 kat fazlası olduğunu bulmak sadece bir günümüzü aldı. Asıl endişelendiğim, burada yaşayan anneler, çocuklarına, bu sütleri içmeleri için, her sabah ısrar ediyorlar.

Greenpeace’den nükleer uzmanı Tobias Muenchmeyer gıdalardaki radyasyon oranını ölçerken

Sütteki radyasyonu ölçmek için kurduğumuz portatif laboratuarımıza daha çok kadınlar bilgi almak için geliyordu. Yiyeceklerini getiriyor ve bulgularımız hakkında sorular soruyorlardı. Bir kadına durumu anlattım ve sadece tahliye alanındaki halkın desteğe ihtiyacı olmadığını burada etkilenmiş geniş bir bölge bulunduğundan da bahsettim. Bunları zaten bildiğinden, dalga geçer gibi bakarak, güldü ve ‘ Bizi kimse önemsemedi ki!’ dedi. Cevap veremedim ve bundan sonra önemseneceklerini de söyleyemedim

Bir bayan 4 yaşındaki çocuğuyla hastanenin önünde durdu. Ağlayarak bize doktor olup olmadığımızı ve ona yardım edip edemeyeceğimizi sordu. Söylediğine göre küçük Ivan çok sık bayılıyormuş ve kimse problemin ne olduğunu tam anlamıyla açıklayamıyormuş. Kocaman montunun içinden Ivan çekingen bakışlarla bize baktı. Ivan’a yardım edemedim. Aslında hiç birine yardım edemeyeceğim. Kendimi gerçekten çok çaresiz hissediyorum. Oraya sütteki radyoaktif kirlenmeyi bulmak için gitmiştik ve buldukta Yetkililer ve uluslararası kurumlar bölgedeki radyoaktif kirlenmenin boyutunu biliyorlar fakat durumu görmezden gelmeyi tercih ediyorlar.

Kaynak :Greenpeace

Haberin Devamı:http://nukleer.greenpeace.org/?p=2782

Stockings porn