Nükleer felaket endişesi artıyor

Dünyadaki bazı santralların deprem ve tsunami tehdidi altındaki bölgelerde bulunması endişeleri artırıyor.

Uluslararası kamuoyu, Japonya’daki Fujikima felaketinin ardından dünyadaki diğer nükleer santralların güvenilirliğini yeniden sorguluyor. Özellikle bazı santralların deprem ve tsunami tehdidi altındaki bölgelerde bulunması endişeleri artırıyor. Dünyada artan enerji ihtiyacı ve petrole olan bağımlılığı azaltma isteği hükümetleri nükleer enerjiye yönlendiriyor. Ancak Japonya’daki nükleer felaket, nükleer santrallar hakkındaki güvenilirlik endişesini artırdı.

Atom Enerjisi Kurumu’nun verilere göre dünyada 442 nükleer santral var ve bunların yüzde 20’i deprem tehlikesi olan bölgelerde. Uluslararası standartlara göre, büyüklüğü 5 ve üzeri olan depremlerin meydana geldiği bölgelerde nükleer santral yapımına izin verilmiyor. Bu yüzden sismik hareketlerin en fazla görüldüğü Asya kıtasındaki tesisler endişeye yol açıyor. Örneğin, Çin’de inşaat halinde 27 nükleer santral bulunuyor ve bunların bazıları şiddetli deprem ve tsunami olabilecek bölgelerde.

1973’te yapılan santralde deprem direnç sistemi ve nükleer yakıtı koruyacak bir koruma havuzu yok. Büyük deprem riski taşıyan bir bölgede kurulu bulunan santraldeki reaktörlerin ömrü dolmasına rağmen santral hala aktif.

Kaynak :TRT

Haberin Devamı:http://www.trt.com.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=35a65120-9143-493b-9585-5ff056bd3225

Stockings porn