İÇTİĞİMİZ SUYA ÇÖP ATMAK!!!????

EĞİRDİR GÖLÜ – ÇÖP ve İŞİN KOLAYI

Eğirdir Gölü ülkemizin tatlı su hacmi yönünden en büyük gölüdür.

Isparta,Eğirdir, Gelendost, Yalvaç Atabey ve Senirkent’te yaşayan yaklaşık 150binden fazla kişi gölden içme-kullanma,havzada tarımsal sulama, balıkçılık ve turizm amaçlı olmak üzere de toplam 500bine yakın kişi gölden doğrudan yararlanmaktadır.

Eğirdir GÖLÜ tatlı su havzasının korunmasına ilişkin 1993 yılından bu yana çok sayıda KorumaYasaları ve EĞİRDİR GÖLÜ İÇME SUYU-SU KİRLİLİĞİ KONTROL YÖNETMELİĞİ yürürlüktedir. Gölün bu günkü su kalitesi sonuçlarına baktığımızda yasa ve yönetmeliklerin yöneticilerce uygulanmadığı/uygulanamadığı görülmektedir.

Eğirdir Gölü’nün doğal yapısı incelendiğinde; gölün çok hassas bölgeleri söz konusudur. Bu bölgelerden biri de Köprü başı mevkidir.Bu bölge; zaten sanayii sitesinin,yoğun tarım alanlarının ve sanayi ünitelerinin yoğun baskısı altında iken;birde geçen yıl kapatılan, göle sınır teşkil eden ( gölün doldurulmasıyla oluşturulan dolgu alanında) Hayvanat bahçesinin bulunduğu kesime atıkların bırakılması göl için çok ciddi sorunlara neden olacaktır.

Geçtiğimiz yaz ayında aktif olmayan Hayvanat Bahçesinde yapmış olduğumuz araştırmalarda buranın içerinde mevcut olan ve geniş bir alanı kapsayan , adeta hastalık yapan mikro organizmaların üretim yerine dönüşen ve kirlilik içerisinde bırakın balıkların yaşamasını hiçbir canlının yaşamasının mümkün olmadığı Balık Havuzları’nın mutlaka kaldırılması gerektiğini ve alandaki mevcut katı atıkların da bölgeden uzaklaştırılmasını gerekliliğini bildirmiştik

Ayrıca yapmış olduğumuz açıklamada Havuz’ların sularının ve dip çamurunun bulundukları yerlerden uzaklaştırılıp, göle temasının olmamasının sağlanmasını, havuzların mevcut durumuyla her hangi bir malzemeyle (katıyakıt, evsel,sanayii,tarımsal atıklarla- çöplerle) doldurulmaması gerektiğini belirtmiştik.

Eğirdir Gölü havzasındaki çok sayıdaki yerleşim birimlerinde yapılan çalışmalarda evsel ve endüstriyel atık suların tamamının doğrudan veya basit bir ön arıtmadan sonra alıcı ortama deşarj edildiği gözlenmiştir.

Kontrolsüz bir şekilde göle deşarj edilen atık suların sulamada (TARIMDA) kullanılıyor olması, HALK SAĞLIĞI BAKIMINDAN DA BİR TAKIM RİSKLER TAŞIMAKTADIR.

Kaynak :

Haberin Devamı:http://www.subilgi.com/erol-kesici-egirdir-golu-cop.asp

Stockings porn