Japonya’daki nükleer felaket yenilenebilir enerji kullanımın önünü açacak

Fukushima nükleer santralinde 3 reaktörde patlamaların meydana gelmesi ve nükleer yakıtın erimesine neden olan felaketler zinciri, nükleer enerjinin ne kadar büyük riskler içerdiğini insanlığa tekrar hatırlattı.Bu konuda Greentechmedia sitesinde bir yazısı yayınlanan ünlü Amerikalı fizikçi ve enerji uzmanı Amory Lovins, aşağıdaki noktalara dikkat çekiyor:

Nükleer santraller iklim değişikliğine karşı alınan önlemlere katkıda bulunmakta yetersizler. Elektrik üretiminde direkt olarak CO2 salımına neden olmamakla beraber, inşaat sürecindeki enerji ve malzeme girdisi önemli CO2 salımlarına neden oluyor. Yeni bir reaktöre yatırılan her bir dolar, enerji verimliliği, kojenerasyon ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yatırılan her bir dolardan 2-10 kat daha az CO2 salımı düşmesine ve 20-40 kat daha yavaş iklim değişikliğinin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

2005 senesinden bu yana ABD’de tüm yeni reaktör projelerinde 100% sübvansiyon öngörülüyor, ancak bu durumda bile özel sermaye yatırım yapmak istemiyor. Bunun nedeni, nükleer enerjinin hem rüzgar, hem de güneş enerjisinden daha pahalı duruma gelmiş olması ve rekabet edememesi.- Tüm dünyada nükleer enerji geriliyor. 2010 sonunda dünyada 66 adet nükleer santralin inşa halinde olduğu bilgisi biraz daha incelendiğinde şu gerçekler ortaya çıkıyor:

12 tane santral 20 senedir inşa halinde olarak bildiriliyor, – 45 santralin inşaasının başlama tarihleri henüz belli değil, – 66 santralin hepsi de elektrik piyasasının merkezi planlama ile düzenlendiği ülkelerde, – 50 santral sadece 4 ülkede (Rusya, Çin, Hindistan, Güney Kore), – Bu santrallerin hiç biri serbest piyasa koşullarında yapılabilir değil.

Kaynak :Bilgi Çağı

Haberin Devamı:http://www.bilgicagi.com/Blog/243-japonyadaki_nukleer_felaket_yenilenebilir_enerji_kullanimin_onunu_acacak.aspx

Stockings porn