Fransa nükleer enerjide iddialı

Avrupa’nın en fazla nükleer reaktöre sahip ülkesi olan Fransa’da güçlü enerji lobisi halkı iknaya çalışıyor. Santraller, iç tüketimi karşılamakla kalmıyor, dışsatımla ülkeye gelir getiriyor.

Fukuşima’daki nükleer kazanın hemen ertesinde bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, Fransa’nın nükleer enerjiden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını, Fransız reaktörlerinin dünyanın en güvenli tesisleri olduğunu belirtti.

Sanayi Bakanı Eric Besson ise Fransa’nın daha az nükleer enerji üretmesi durumunda, elektrik ihtiyacının karşılanması için halkın cebinden daha fazla harcama yapması gerekeceğini söyledi. Fransa’daki Yeşiller hareketi ise nükleer enerjiden vazgeçme konusunda halkoylaması talep ettiler.

Fransa’da devletin de en büyük hissedarlarından olduğu, ülkenin dev nükleer enerji şirketi Areva’da iletişimden sorumlu emekli müdür Bertrand Barre şunları söylüyor:

Fransa’da nükleer enerji programının uygulanmaya başlaması, kamuoyunun ham petrol şoku yaşadığı bir döneme rast geldi. Fransız nükleer programının 1974 ile 2000 yılları arasındaki hedefi, bundan böyle elektrik ihtiyacının ham petrolden karşılanmaması doğrultusundaydı. Bu konuda geniş bir uzlaşma sağlanmıştı. Ve nükleer santraller iyi çalıştıkları ve de herhangi bir kaza ya da arıza yaşanmadığı için insanlar bu duruma alıştılar

Kaynak :DW-Turkçe

Haberin Devamı:http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14967505,00.html

Stockings porn