Nükleer santralleri kapatan Almanya, enerji ithalatçısı oldu

Dünyanın önde gelen enerji ihracatçılarından Almanya, eski nükleer santralleri kapatmasının ardından yurtdışından elektrik satın almaya başladı. ‘Nükleer enerji’ konusunun en çok tartışıldığı bu günlerde elektrik ithalatı ile ilgili haberler en çok enerji şirketlerini sevindirdi.

Almanya normalde ürettiği elektriği çevre ülkelere gönderiyor ve çevre ülkelerde üretilen elektriği alıyor. ‘Moratoryum’dan dolayı ülkedeki 9 nükleer santral şimdilik devre dışı bırakıldığı için elektrik dış ticareti açık verdi. Böylece Almanya, 58 nükleer santralinden elektrik üreten Fransa gibi ülkelerden elektrik ithal eden ülke haline gelmiş oldu. Federal çevre bakanlığından bir sözcü ise kapalı nükleer santrallere rağmen Polonya, İsviçre ve Hollanda’ya elektrik ihraç etmeye devam ettiklerini vurguladı. Almanya’nın elektrik ithalatçısı durumuna düşmesinin diğer bir sebebi ise ‘nükleer elektriğin’ kömürden elde edilen elektriğe kıyasen daha ucuz olması. Bundan dolayı ülkedeki ‘büyük tüketiciler’ nükleer enerjiyi tercih ediyor.

İKİ KOMİSYON ESKİ SANTRALLERİN AKIBETİNİ BELİRLEYECEK

Alman hükümetinin, ilan ettiği 3 aylık moratoryum süresince nükleer santrallerde güvenlik incelemeler yapılacak. Bunun için ilk başta ‘bilirkişi komisyonu’ denilen, daha sonra ‘Güveli enerji için etik komisyonu’ olarak isimlendirilen bir komisyon ülkedeki nükleer santrallerin güvenliği ve gelecekleri hakkında bir karar verecek. Bu komisyonun başkanlığına ise iktidardaki Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi’nden olmasına rağmen nükleer enerji karşıtı olarak tanınan eski Çevre Bakanı ve Birleşik Milletlerin (BM) Çevre Programı’nın eski Başkanı Klaus Töpfer getirildi. Kilise, endüstri ve sendika temsilcileri, değişik alanlarda araştırma yapan bilim adamların bulunduğu komisyon 17 kişiden oluşuyor.

Komisyonun Başkanı Töpfer, toplantıda nükleer santrallerin geleceği ile ilgili net bir sinyal verdi: Çevreye fazla zarar vermeden, sosyal düzeni etkilemeden ve ekonomik istikrarı bozmadan en hızlı bir şekilde nükleer enerjiden vazgeçmenin yolunu bulmalıyız. dedi

Kaynak :Zaman Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1117647&title=nukleer-santralleri-kapatan-almanya-enerji-ithalatcisi-oldu

Stockings porn