Kyoto bitiyor, ufukta halen antlaşma yok!

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü kapsamında, BM üyesi devletler, yıl sonunda yapılacak olan Taraflar Konferansı’na hazırlanmak üzere Bangkok’ta bir araya geldi. 03 Nisan’da başlayan toplantı 08 Nisan tarihine kadar devam edecek. Bürokratlar düzeyinde temsil edilen devletler Kyoto Protokolü’nü ve Uzun Dönemli İşbirliği Eylemlerini tartışıp, iklim değişikliği ile mücadele için öneri üretmeleri bekleniyor.

Toplantıda, Birleşmiş Milletler adına konuşan BM İklim Yöneticisi Christiana Figueres, yıl sonunda bir antlaşma çıkmazsa, bağlayıcı hiçbir taahhüdün kalmayacağını ve sorunun giderek büyüyeceğini belirtti. Yıl sonunda Güney Afrika’da yapılacak zirveden de umutlu olmayan, Kyoto Protokolü’nün bağlayıcı hükümlerinin 2011 sonunda ortadan kalkacağını belirten BM İklim Yöneticisi sözlerine şöyle devam etti:

Ancak, başta Rusya ve Japonya olmak üzere Kyoto’ya taraf ülke, Kyoto’yu uzatmaya sıcak bakmıyorlar. Bu ülkeler, dünya’nın en çok emisyon yayan iki ülkesinin (Çin ve ABD) bu antlaşmaya taraf olmamasının Kyoto’yu zaten işlevsiz hale getirdiğini belirtiyorlar.

Çin gelişmekte olan ülke kategorisinde olduğu için gelişmiş ülkelerin emisyon hedefi verdiği Kyoto’ya her hangi bir bağlayıcı hedef vermek zorunda değil, ABD ise basitçe sözleşmeye taraf olmayı ret ediyor.

Ülkeler tartışadursun, gün geçtikçe iklim değişikliği günlük hayatımızı daha fazla etkilemeye başlıyor. Özellikle iklim göçleri, kuraklık ve artan gıda fiyatları hem istikrarı etkiliyor hem de fiziki şiddet olaylarına neden oluyor.

Kaynak :Yesil Gazete

Haberin Devamı:http://www.yesilgazete.org/?p=25283&utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+YesilGazete+%28Yesil+Gazete%29

Stockings porn