Türkiye’nin ‘iklim’ hesapları

Veysel Eroğlu, sera gazlarının atmosferde birikerek küresel iklim değişikliğine neden olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de sera gazlarının yüzde 70’inin enerji üretiminden kaynaklandığını söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, küresel iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin ‘Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız kuraklığa dayanıklı bitki türleri üzerinde çalışıyor, tohumlar geliştiriyor. Mevcut türlerin kuraklığa dayanıklı hale getirilmesi gibi çalışmalar devam ettiriliyor’ dedi.

Yapılan tahminlere göre, sera gazı konusunda önlem alınmazsa dünyada sıcaklığın 4 derece artacağını belirten Eroğlu, bu ısı artışının 2 dereceyi aşmaması yönünde çalışmalar bulunduğunu ifade etti.

Sıcaklık artışının 2 derecede tutulmasının çok önemli olduğuna dikkati çeken Eroğlu, şunları söyledi: ‘Sıcaklık artışı daha fazla olursa bazı bölgelerde kuraklık ve yağışlarda azalma olacağı yönünde tahminler var. 50 yıl içinde, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun bazı bölgelerinde yağışların azalacağı; Doğu ve Orta Karadeniz’de ise yağışların yüzde 15 oranında artacağı yönünde tahminler var. Yağışların artması veya azalmasından daha önemli olan, yağışların karakteri ve rejimi değişecek. Yağışlar normalde bir düzen halinde yağarken, bazen 48 saatte çok şiddetli yağışlar olabilecek, 3-4 ayda yağacak yağmurun 48 saatte düşeceği de dikkate alınırsa, bu sel felaketi demektir. Bunun için tedbir almamız gerek.’

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM

Küresel iklim değişikliğine uyumun da çok önemli olduğuna işaret eden Eroğlu, bu kapsamda sulama sistemlerini modernize ettiklerini, damlama sulamaya yöneldiklerini anlattı. Eroğlu, damlama sulama sistemlerinin suyu yüzde 40 oranında az kullandığını dile getirdi.

Katı atıkların bertafı ile yüzde sera gazını yüzde 8-9 oranında azaltacaklarını anlatan Eroğlu, 2012 sonuna kadar 59 milyon kişinin katı atıklarını bertaraf edeceklerini belirtti. Eroğlu, küresel iklim değişikliğine uyum çalışmaları kapsamında ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarının dolu dizgin gittiğini de söyledi. Eroğlu, şunları kaydetti:’Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız kuraklığa dayanıklı bitki türleri üzerinde çalışıyor, tohumlar geliştiriyor. Mevcut türlerin kuraklığa dayanıklı hale getirilmesi gibi çalışmalar devam ettiriliyor.Biz de mesela kurak bölgelerde, bilhassa çöl ikliminde yetişecek fidanlar üzerinde çalışma yapıyoruz.

Kaynak :NTV HABER

Haberin Devamı:http://www.ntvmsnbc.com/id/25198047/

Stockings porn