Neden Fırsatımız Varken Kendimizi Kurtarmadık

Vakfı, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nde, FB 1907 Derneği Salonu’nda Dünyanın Durumu 2010 Direktörü Erik Assodourian’ın katılımıyla ‘Kültürleri Dönüştürmek: Tüketicilikten Sürdürülebilirliğe’ konulu söyleşi düzenledi. TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yeşne İren Karaca, TEMA Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Doğan, TEMA Temsilci ve Gönüllü Sorumluları ile çalışanların katıldığı söyleşide konuşan Erik Assodourian, insanlığın gelecekte kendine şu soruyu sormak zorunda kalacağını belirtti:

‘Neden elimizde fırsat varken kendimizi kurtarmadık? Aptallığımızdan mı? Yoksa kurtarılmaya değmediğimizi içten içe biliyor muyduk?” Sorunun yanıtını da veren Erik Assodourian, ‘Yanıt, insanların aptallığından ya da kendini yok etmeye meylinden çok kültürle ilgilidir. Bir insanın büyürken tanıdığı kültürel normlar, semboller, değerler ve gelenekler, onun için ‘doğal’ hale gelir. Dolayısıyla bu değerler üzerinde yaşayan insanlara tüketimi azalt demek, nefes alma demek gibidir. Bir anlığına nefes almayı bıraksalar da sonra yeniden alırlar. Uygarlığın çöküşünü önlemek için egemen kültürel süreçlerin tamamen değişmesi gerekir ve bu emek gerektiren ama sonuç alınabilen bir süreçtir’ dedi.

‘Dünyanın Sahip Olduğu Kapasitenin Üçte Birinden Fazlasını Kullanıyoruz.’

Ekolojik Ayak İzi Göstergemizin, insanlığın dünyanın sahip olduğu kapasitenin 1.3’nü, bir başka bir başka deyişle kapasitesinin üçte birinden fazlasını kullandığımıza dikkat çeken Erik Assodourian, Dünya nüfusunun % 5’ni oluşturan Amerikalılar, dünyadaki tüketim harcamasının % 32’sini gerçekleştiriyor. Eğer diğer insanlar da Amerikalılar gibi yaşasa dünya üzerinde sadece 1.4 milyar insan yaşabilirdi, eğer Türkler gibi yaşasalardı bu rakam 5 milyar olurdu. Günümüzün 6.8 milyarlık dünyasında modern tüketim alışkanlıklarımızı göreceli olarak bile temel seviyelerde sürdürmemiz mümkün değil’ dedi.

Dünyanın Durumu 2011: ‘Kültürleri Dönüştürmek: Tüketicilikten Sürdürülebilirliğe’Çevre sorunlarını inceleyen bağımsız araştırma kuruluşu Worldwatch Enstitüsü’nün hazırladığı, ‘Dünyanın Durumu 2010’ kitabı Türkiye yayın hakkı sahibi TEMA Vakfı ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.

Kaynak :Tema

Haberin Devamı:http://www.tema.org.tr/SayfaBilesenleri/TemaHaberArsivi.aspx?id=305

Stockings porn