AB Türkiye’ye nükleer kriter getirecek

Nükleer santrallerine stres testi uygulamaya hazırlanan AB, Türkiye gibi aday ülkelerden de santrallerinde birlik genelinde uygulanacak güvenlik kriterlerine uyum talep edecek

Japonya’da yaşanan felaketin ardından nükleer santrallerin güvenliğini masaya yatıran Avrupa Birliği (AB), Türkiye’den de kendi belirlediği güvenlik kriterlerine uymasını isteyecek. Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, dün AB enerji bakanlarının yaptığı olağanüstü toplantıda, ‘AB üyesi ülkeler nükleer enerji konusunda ortak kriter belirleyecek, bu çerçevede İsviçre, Türkiye ve Ukrayna ile de diyaloga geçilecek’ dedi.

AB Haber internet sitesi, AB enerji bakanlarının Brüksel’deki toplantısıda Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis, Mersin Akkuyu’da inşası planlanan nükleer santrali gündeme getirdiğini bildirdi. Oettinger ve AB Dönem Başkanı Macaristan’ın Enerji Bakanı Tamas Fellegi toplantı sonrası düzenlediği ortak basın toplantısında, AB’nin üye ülkeler genelinde nükleer güvenlik testi yapacağını vurgulayarak bu konuda AB üyesi ülkeler arasında ortak kriter belirleneceğini ifade ettiler. 143 santrali kapsayan “nükleer stres testi”nin aylar sürmesi; deprem, sel, uçak kazası ve terör saldırılarını kapsaması bekleniyor. Ancak bazı üye ülkeler zorunlu teste onay vermediği için gönüllülük esasına dayalı yürütülecek.

Katalog hazırlanacak

Oettinger, AB’nin Japonya’da ortaya çıkan durum sonrası nükleer enerji konusunda güvenliği en üst düzeye çıkaracağına dikkat çekerek, ‘AB üyesi ülkelerin bu konuda ortak kriter belirleyecek, bu çerçevede İsviçre, Türkiye ve Ukrayna ile de diyaloga geçilecek’ dedi.

Nükleer enerji güvenliğinin herkesi ilgilendirdiğini vurgulayan Günther Oettinger, ‘Risk sadece AB üyesi ülkeleri değil herkesi ilgilendiriyor. Nükleer güvenlik testinden sonra kriterleri içeren bir katalog hazırlayacağız. Bu kriterler nükleer santrallerin yapımında bölge seçiminde bir dizi önlemleri içerecek’ şeklinde konuştu.

Kaynak :Milliyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://ekonomi.milliyet.com.tr/ab-turkiye-ye-nukleer-kriter-getirecek/ekonomi/ekonomidetay/22.03.2011/1367405/default.htm

Stockings porn