Yeşiller Amik Ovası için devrede

Antakya’da 21- 22 Şubat tarihlerinde toplanan Türkiye – AB karma parlamento komisyonu toplantısı için Antakya’ya gelen AB Parlamentosu Yeşiller grubu üyesi Ska Keller ve Karma grup eşbaşkanı Helene Flautre Antakyalı Yeşillerin öncülüğünde DAÇE (Doğu Akdeniz Çevre Platformu) üyeleri, yerel STK temsilcileri ve Hatay Mustafa Kemal üniversitesi mensubu akademisyenlerle bir araya gelerek kentin çevre sorunlarını masaya yatırdılar.

Antakyalılar Amik gölünün 1970′li yıllarda kurutulmasıyla bozulan ekosistemin yeniden tesisi için Gölbaşı gölünün bir an önce kurtarılması için hazırladıkları planı sundular. Mustafa Kemal ünivresitesi öğretim üyelerinden Atilla Karataş’ın yaptığı sunumda Amik gölünün kazanılmasının artık mümkün olmadığını hatırlatarak, Gölbaşı için acilen bir şeyler yapılmazsa burasının akıbetinin de Amik gölünden farksız olacağını dile getirdi.

Bunun üzerine AKP Hatay milletvekili Mustafa Öztürk söz alarak STK’lar ve Üniversite işbirliği ile oluşturulacak projenin takipçisi olacakları sözünü verdi. Daha sonra söz alan AKP Uşak milletvekili Nuri Uslu 1970′li yıllarda Amik gölünü bataklık olarak gören ve kurutmaya çalışan zihniyetin yanlışlığının anlaşıldığını belirterek sulak alanların korunması için ellerinden geleni yapacaklarını tekrarladı.

Amik gölü 1970′li yıllarda tarımsal arazi kazanılması amacıyla kurutulmuş ve kazanılan toprak büyük umutlarla köylülere dağıtılmıştı. Tarım alanına çevrilen alanlar ekosistemin bozulması sonucu giderek verimsizleşti. Sonunda Amik gölünün kurutulmasıyla elde edilen alanın tam ortasına Hatay havaalanı yapılarak Amik gölünün geri kazanılmasını imkansız hale geldi.

Bilindiği gibi bölge dünyadaki en önemli 3 kuş göçyolundan birini oluşturuyor ve Hatay havaalanı kuş sürülerinin uçuş güvenliği üzerinde oluşturduğu tehdidi ortadan kaldırmak için özel kuş kovucu cihazlarla korunuyor.

Kaynak :Yeşil Gazete

Haberin Devamı:http://www.yesilgazete.org/?p=21671

Stockings porn