2012’ye kadar 2 milyon 300 bin alan ağaçlandırılacak

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, başlattıkları ağaçlandırma seferberliğiyle 2012 yılının sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları yapmaya karar verdiklerini belirtti.

Bakan Eroğlu, Harran Üniversitesi (HRÜ) Osmanbey Yerleşkesi’ndeki ağaçlandırma alanında oluşturulan ‘Şanlıurfaspor-Trabzonspor Hatıra Ormanı’ için düzenlenen fidan dikme törenine katıldı.

Eroğlu, törende yaptığı konuşmaya, her iki takıma başarılar dileyerek başladı.Ağaçlandırma ve erozyonu önleme çalışmalarının önemini anlatan ve dünyanın en eski kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da ağaçlandırma çalışmasının yapılmasının önemine değinen Eroğlu, tarihte bölgenin çok ağaçlı olduğunun aktarıldığını anımsatarak, ‘Hatta Evliya Çelebi seyahatnamesinde, Bağdat’tan çıkan birinin ta İstanbul’a kadar ormanlık alandan geçtiğini, hatta bir sincabın yere inmeden ta Bağdat’tan Ankara’ya, İstanbul’a kadar ağaçlar üzerinden sıçradığını ifade ediyor. Tabi belki Evliya Çelebi bir miktar mübalağa etmiş olabilir ama buranın geçmişte yeşillik olduğu son derece açık’ diye konuştu.

Bakanlık olarak ağaçlandırmaya ve çevreye çok büyük önem verdiklerini vurgulayan Bakan Eroğlu, ‘Çünkü çevreyi korumak ağaçlandırmak, insan sağlığı için fevkalade önemli’ dedi. Çevreye 1 liralık yatırım yapıldığında sağlık harcamalarından 10 katı oranında tasarruf sağlandığını ifade eden Eroğlu, sözlerine ‘Çevre ve Ormanlık Bakanlığı olarak, gerçekten çevre koruma ve ağaçlandırma konularında dünyanın en büyük kampanyasını, seferberliğini biz gerçekleştiriyoruz’ diye devam etti.

700 milyon fidan toprakla buluştu

Ormanların faydasını yineleyen ve Hz. Muhammed’in fidan dikmeyi teşvik eden tavsiyesini anımsatan Eroğlu, ‘Dolayısıyla peygamberler diyarı, bu güzel şehri güzelleştirmek, ağaçlandırmak gerekir’ dedi. Bakanlık olarak 2008 yılında çok büyük bir ağaçlandırma ve erozyon kontrol seferberliği başlattıklarını dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

‘Türkiye’de 2 milyon 300 bin hektar alanda, yani 23 milyon dekar alanda 2012 yılının sonuna kadar ağaçlandırma, erozyon kontrolü çalışmaları yapalım diye karar verdik ve bu seferberliğe bütün kurumlar katıldı. Biz de şu ana kadar 1,5 milyon hektar alanda ağaçlandırma yaptık. Aşağı yukarı 700 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu gerçekten büyük bir hedefti. Hedefi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.’

Kaynak :Cumhuriyet Gazetesi

Haberin Devamı:http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=218618

Stockings porn