Laçka Parkı

Kimsenin sorumluluğu üstlenmediği Maçka Parkı’nda neredeyse ağaç kalmadı

Gözde yeşil alanlarından Maçka Parkı yakında tamamen yok olacak. Son dönemde park içinde hızla devam eden sinsi bir yapılaşma var. Parkın içindeki restoran ve kafeler hızlar artarken, olur olmaz yerlerde hafriyat birikintileri duruyor. Bir küçük kulübede açılan kafe, kısa sürede büyüyor da büyüyor! Tabii ki ağaçlar da yok ediliyor! Kentin ciğerlerine saplanan bu hançere vatandaşlar isyan ediyor. Ediyor ama sorumluluğu üstlenen yok. Herkes topu birbirine atıyor.

Bir durum Parkorman’da da yaşanıyor, yeşil hızla tükeniyor. Büyükşehir Belediyesi, konu hakkında önümüzdeki günlerde açıklama yapacağını söylerken, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Maçka Parkı’na bizim müdahale etme yetkimiz yok” dedi ve şu bilgileri verdi: “Maçka Parkı’ndaki yapılaşma Kadir Topbaş’tan önce yapılmıştı. Yani Kadir Başkan’ın yönetiminde o yapılar yapılmadı. Park Orman ise tamamen Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı olan bir yer.

Park Orman için açıklama: Beton değil geçici çadır

PARK ORMAN’da yapılaşma ve yeşil katliamı iddiaları üzerine yetkili ağızdan açıklama geldi. İstanbul Çevre ve Orman Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar iddialara şu yanıtı verdi: “Park Orman’a her yıl sömestrde çocuklar için geçici çadır ve buz pisti kuruluyor. Orada bir sistem var. Büyük bir havuz var ve üstü tamamen ahşapla örtülüyor. Çadırlar geçici olarak kuruluyor, belli bir para karşılığında. Hiçbir ağaç sökülmeden yapılıyor. 19 gün sonra da sökülüyor. Ekstra bir durum da yok. Amaç çocuklar tatilde gelsin, buz pistinde kaysın. Biz orada hiçbir ağacın, yeşilliğin yok olmasına izin vermiyoruz. Herşey kontrolümüzde. Burası tabiat parkı ve tek bir dalının koparılması bile büyük suç. Hapis cezası gibi yaptırımları var.

Doğanın yeşili, doların yeşiline yenik düşüyor

ÇEVREYE duyarlı isimlerden Prof. Dr. Orhan Kural, çocukluğunun Maçka Parkı’nda geçtiğini belirterek şöyle konuşuyor: “Yıllardır burayı bilen biri olarak, yeşilin hızla eridiğine tanık oluyorum. Çocukluğum burada geçti, oyunlar oynardık. Ama maalesef doların yeşili doğanın yeşilini yeniyor. Parkın içinde çok sayıda yapılaşma var. İstanbul, sahip olduğu yeşil alan bakımından dünyada çok gerilerde. Herkesin gözü yeşil alanlarda. Betonlaşan ve tüketime yönelik bir toplumda insanların mutlu olması mümkün değil.

Kaynak :HABERTÜRK

Haberin Devamı:http://www.haberturk.com/yasam/haber/595871-lacka-parki

Stockings porn