Tuz Gölü’nde petrol aranıyor

Havzasında kimyasal tuzla birlikte petrole de rastlanan Tuz Gölü’nde petrol ve gaz arama çalışmaları başlıyor

Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (PİGM) geçen ay petrol arama ruhsatını alan Ankara merkezli Arar Petrol ve Doğalgaz Arama şirketi, Tuz Gölü’nde petrol ve gaz aramak için kolları sıvadı. Tuz Gölü özel koruma bölgesi içerisinde bulunduğu için şirket, PİGM’den ruhsatını aldıktan sonra Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı’na da (ÖÇK) arama izni için başvuru yaptı.

ÇEVREYE ZARARINI ARAŞTIRACAĞIZ’ HABERTÜRK’e konuşan ÖÇK Çevre Koruma, Araştırma ve İnceleme Daire Başkanı Mehmet Menengiç, Arar şirketinin Tuz Gölü’nde petrol aramak için kuruma başvuru yaptığını, gerekli incelemenin ardından karar vereceklerini ifade etti

Menengiç, Tuz Gölü’nün özel çevre koruma alanı olduğunu hatırlatarak ‘Arama çalışmalarından sonra eğer petrol bulurlarsa şirketin hangi aletlerle çalışacaklarına, nasıl üretim yapacaklarına ve çevreye zarar verip vermeyeceklerine dair konular incelenip, izin kararı ona göre verilecek’ dedi.

Menengiç, Aksaray ile Şereflikoçhisar arasında bulunan arama alanı için alınan ruhsatın yarısının koruma bölgesinin içerisinde bulunduğunu ifade etti. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. de (BOTAŞ) önemli bitki alanı, önemli kuş alanı, 1’nci derece doğal SİT alanı ve özel çevre koruma alanı olarak belirlenen Tuz Gölü’nde bir doğalgaz depolama tesisi kurmak için ÖÇK’ya başvurmuştu.

Kaynak :Haber Türk Gazetesi

Haberin Devamı:http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/589956-tuz-golunde-petrol-araniyor

Stockings porn